Dressers
-
Huey Vineyard B128B1 Dresser and Mirror
(Dressers - 6 Drawers)This dresser and mirror set is the epitome of traditional decor. Louis Philippe-style moulding dates back to the mid-19th century when furnishings were lavish yet somewhat simple. Luxe finish adds a slightly modern touch.
$419.95
$719.95
Save $300.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Huey Vineyard |
| Number of Drawers | 6 drawers |
| Style | Casual |
| Color | Black |
| Material | Glass, Wood or wood byproducts |
| Mirror Included | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Made of engineered wood • Antiqued pewter-tone hardware • 6 smooth-operating drawers • Louis Philippe-style moulding • Mirror attaches to back of dresser • Includes tipover restraint device |
| DIMENSIONS | |
| Width | 59.76 inch(es) / 151.79 cm |
| Height | 73.5 inch(es) / 186.69 cm |
| Depth | 15.83 inch(es) / 40.21 cm |
| Weight | 178 lb(s) / 80.74 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 197.01 lb(s) / 89.36 kg |
| Volume | 29.75 cu. ft. / 0.84 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
-
$249.95
Save $100.00
$149.95
Huey Vineyard B128-84 Full Sleigh Footboard
(Bed Components - Footboard)With sophisticated style and a dark finish, the "Huey Vineyard" full sleigh footboard is sure to enhance your + More
-
Clean, simple and beautiful. This chest provides ample space for clothing, accessories and spare bed linens. + More
-
This dresser and mirror set reflects your sophisticated approach to boho style. Crafted with both form and + More
-
This nightstand evokes the tranquil vibe you long for in your dream destination. Its two-tone textured look + More
-
This queen sleigh bed is the epitome of traditional decor. Louis Philippe-style moulding dates back to the + More
-
This chest of drawers is the epitome of traditional decor. Louis Philippe-style moulding dates back to the + More
-
With sophisticated style and a dark finish, the Huey Vineyard Mirror from the "Huey Vineyard" bedroom + More
-
This dresser is the epitome of traditional decor. Louis Philippe-style moulding dates back to the mid-19th + More
-
This nightstand is the epitome of traditional decor. Louis Philippe-style moulding dates back to the mid-19th + More
-
This full sleigh bed is the epitome of traditional decor. Louis Philippe-style moulding dates back to the + More
-
This twin sleigh bed is the epitome of traditional decor. Louis Philippe-style moulding dates back to the + More
